Početna strana > Hronika > Glas Amerike: Kriza u Dubaiju izazvala potrese na svetskim tržištima
Hronika

Glas Amerike: Kriza u Dubaiju izazvala potrese na svetskim tržištima

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 29. novembar 2009.

Berzanski indeksi na Volstritu zabeležili su manji pad, dok su se evropska tržišta neznatno oporavila od početnih gubitaka izazvanih vešću da je Dubai zatražio da mu se odloži plaćanje duga od 60 milijardi dolara. Najveći gubici bili su na azijskim berzama i to blizu 5 odsto u Hong Kongu i Južnoj Koreji.

Nove potrese na svetskim tržištima podstakla je vest da je državna investiciona kompanija “Dubai Vorld” zatražila od kreditora da joj do maja odlože plaćanje duga od 60 milijardi dolara. Komentarišući finansijsku situaciju u Dubaiju, britanski premijer Gordon Braun kazao je da se taj problem može rešiti.

"Zadovoljni smo što zbog postojećih aranžmana i mehanizama možemo da pratimo situaciju i osiguramo da je reč o nečemu što se može obuzdati i što je ograničeno. Verujem da ćemo biti svedoci sličnih stvari narednih meseci dok svetska ekonomija ponovo raste. Reč je međutim o problemu koji se može rešiti.”

Dužnička kriza Dubaija povećala je strahovanja da bi pojedine banke mogle dodatno da ograniče pozajmljivanje, što bi usporilo ekonomski oporavak. Međunarodne banke takođe bi mogle da pretrpe velike gubitke, ukoliko dug ne bude vraćen. Iako investitori sve više veruju da se posledice krize u Dubaiju mogu obuzdati, eksperti navode da ona ipak pokazuje ranjivost globalne privrede uprkos nedavnim nagoveštajima oporavka.

"To pokazuje da će biti naknadnih posledica finansijske krize, koja je stvarno teško pogodila globalnu ekonomiju prošle jeseni. Još postoje negativni efekti i ovo je primer o kakvim posledicama je reč. Takođe pokazuje da je globalni sistem, iako u boljoj situaciji nego prošle godine, još uvek nestabilan. Mislim da možemo da očekujemo više naknadnih posledica poput ovih, dok pokušavamo da rešimo haos nastao nakon finansijske krize”, kažeDejv Kanzas iz Volstrit Žurnala.

Analitičari predviđaju da će dugoročne posledice problema s kojima se Dubai součava biti jasnije naredne sedmice, kada se normalizuje trgovina na Volstritu. Američka tržišta su danas, zbog praznika Dana zahvalnosti, radila skraćeno vreme.

Dubai se poslednjih godina značajno proširio, zahvaljujući ambicioznim projektima poput ostrva u obliku palme i najvećeg oblakodera u svetu. Mreža pod kontrolom i podrškom države poznata pod nazivom "Korporacija Dubai" - je zbog toga u minusu od 80 milijardi dolara i emiratu će možda biti potrebna dodatna pomoć od naftom bogatog suseda Abu Dabija, sedišta Ujedinjenih Arapskih Emirata.

"Postavlja se međutim pitanje da li će Abu Dabi priteći u pomoć Dubaiju. Trenutno se čini da je Abu Dabi odlučio da malo sačeka, zbog čega će sve banke u Londonu, Njujorku i drugim krajevima sveta morati da pokušaju da reše ovaj prilično veliki dug od 60 milijardi dolara”, naglašava Kanzas.

Investitori takođe prate razvoj događaja na valutnim tržištima, nakon što je vrednost dolara u jednom trenutku pala na najniži nivo u odnosu na jen u poslednjih 14. godina. Nafta je takođe naglo pala na blizu 76 dolara za barel pošto su ulagači okrenuli ledja rizičnim kupovinama robe.

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner